Różnice w studiowaniu w Polsce i w UK. Czy faktycznie warto wybierać zagraniczne uczelnie?



Prestiż, szanse rozwoju, większa szansa na pracę – są to często powtarzane słowa podczas wyboru wyższych studiów.

Myśląc o podjęciu studiów, często kierujemy się praktycznymi przesłankami ich wyboru, co w przyszłości ma procentować ułatwieniem naszego życia w obszarach zawodowych.

Wg wielu akademickich rankingów uniwersytetów(„szanghajski”, Times, etc.) 2 polskie, najlepsze uczelnie zajmują miejsce dopiero w trzeciej i czwartej setce, nie mówiąc o innych, 
którym udało się ulokować dopiero w piątej
setce.

Wielu polskich pracowników akademickich tłumaczy to głównie zbyt niskimi nakładami finansowymi, co w znacznej mierze utrudnia w rozwoju infrastruktury oraz w zróżnicowaniu badań naukowych.
Może coś w tym jest. A może również często brakuje spójnego i adekwatnego programu nauczania i dobrej woli pracowników uczelni….

Czemu w takim razie służą studia?

Zderzywszy się z polskimi realiami rynku pracy, studenci są zmuszeni podejmować już od pierwszego roku studiów szereg staży i praktyk, często bezpłatnych, aby mieć perspektywę zatrudnienia po zakończonej nauce.
Często skutkuje to brakiem wolnego czasu na rzetelne przygotowanie się do nauki oraz odbiera możliwość rozwijania poprawnych relacji międzyludzkich.

Czy warto zatem studiować w Polsce, czy może podjąć studia w UK?

Polski system nauczania wciąż nie jest dobrze przygotowany pod względem jego użyteczności w obszarach zawodowych.
Większość kierunków na uczelniach nie przygotowuje studentów do wykonywania ich zawodu, co wiąże się z długim okresem wdrażania w chwili podjęcia pierwszej pracy w danej branży.

Często też absolwenci są zmuszeni do ukończenia dodatkowych, płatnych kursów bądź studiów podyplomowych, aby stanowić dla potencjalnego pracodawcy łakomy kąsek.
Plusem polskich studiów jest fakt, iż są one bezpłatne. Oczywiście w ograniczonej liczbie miejsc.

Aby dostać się na studia w UK, należy wypełnić specjalny formularz aplikacyjny, dołączyć do niego lisy polecające od dyrekcji bądź nauczycieli ze szkoły średniej oraz przedstawić świadectwa ocen.

W niektórych przypadkach należy się stawić osobiście na rozmowę komisyjną (Cambridge, Oxford) bądź pozytywnie napisać test z określonego obszaru wiedzy.
W przypadku polskich studentów należy zdać specjalny egzamin językowy np. TOEFL.

Studia w Wielkiej Brytanii charakteryzują się:

- dość dużą różnorodnością kierunków, dzięki czemu można się ściśle wyspecjalizować w danej dziedzinie
- indywidualnym podejściem do studenta, co oznacza często wydobycie unikalnych cech osobowościowych i pokierowanie niekoniecznie jedną ścieżką kształcenia
- studia są płatne – jednakże finansowane dzięki kredytom studenckim, które okazują łatwe w spłacaniu po ukończeniu nauki i podjęciu pracy za godne pieniądze
- dzięki studiowaniu w UK młodzi ludzie, na co dzień mają możliwość obcowania ze studentami z różnych krajów, poznając ich kultury, wartości wyrabiając sobie większą tolerancję i krytyczne spojrzenie w skali globalnej
- uczelnie brytyjskie oceniane są za jedne z najlepszych na naszym globie, plasują się już w pierwszej dziesiątce (uniwersytet w Cambridge – 5 miejsce i Oxford – 6)

Reasumując, dzięki wyżej opisanym czynnikom, młodzi ludzie mają szansę na zakończenie edukacji szybciej aniżeli w Polsce, gdzie często musimy posiłkować się dodatkowymi studiami bądź kursami.

Dzięki indywidualnemu podejściu do studentów wytwarzana jest w nich większa kreatywność oraz krytyczne (obiektywne) spojrzenie na dany problem, natomiast wąskie specjalizacje bądź interdyscyplinarne kursy pomogą w wyspecjalizowaniu się w danych dziedzinach utrzymując jednocześnie dość wysoki poziom wiedzy ogólnej.

Oczywiście polski student wolałby ukończyć studia w Polsce oraz podjąć po nich pracę adekwatną do jego wykształcenia za godne pieniądze.
Niestety realia są nieco inne i nie wiadomo, kiedy nasz system nauczania dostosuje się do oczekiwań rynku pracy i potrzeb społeczeństwa.

Piotr Bińczak

Komentarze

Popularne posty